مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور

مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور

سلام دهقانیان هستم از شرکت نیتا صنعت هوشمند. سیستم مانیتورینگ، یکی از حیاتی‌ترین گزینه‌های لازم جهت راه اندازی اتاق سرور است که مواردی چون میزان دمای داخل رک، میزان رطوبت، میزان گرد و خاک معلق در هوای اتاق و همچنین احتمال نشت آب، وجود نم و کنترل سیستم سرمایش و سیستم امنیتی را برعهده دارد.

شرکت ما با برخورداری از سال‌ها تجربه و رزومه‌ای عالی در این زمینه و استفاده از سیستم‌های نوین تولید داخل، توانسته سهم به سزایی در این زمینه داشته باشد. شما می‌توانید برای استعلام قیمت و دریافت خدمات با مجموعه ما در ارتباط باشید.

هوشمند سازی اتاق سرور

مهم‌ترین بخش هر سازمانی، اتاق سرور آن محسوب می‌شود. چرا که عملکرد تمام سیستم‌های موجود در سازمان به نحوه کار آن بستگی دارد. در صورتی که شرایط محیطی آن، به هر دلیلی تغییر کند؛ به طور مثال سیستم دچار قطع برق، نشتی آب، بروز دود و آتش و… شود؛ سبب بروز حوادث و خسارات جبران‌ناپذیری در کل سیستم سازمان می‌شود. بنابراین وجود یک سیستم مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور و استاندارد سازی آن برای هر سازمانی ضروری است تا به سرعت تمام هشدارها شناسایی شود و در جهت رفع آن اقدامات لازم انجام گیرد.

تجهیزات کنترل اتاق سرور

طراحی و اجرای سیستم مانیتورینگ اتاق سرور

اتاق سرور باید به گونه‌ای طراحی شود که امنیت آن در شرایط محیطی مختلف، تأمین شود. سیستم مدیریت هوشمند، شرایط محیطی اتاق را مورد پایش مداوم قرار می‌دهد. مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور به مجموعه‌ای از فعالیت‌ها گفته می‌شود که با هدف نظارت و کنترل فعالیت‌هایی از جمله نظارت بر دما، رطوبت، دود، نور، لرزش و سایر پارامترهای محیطی انجام می‌شود و ممکن است بر عملکرد سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای موجود اثرگذار باشد.

برای برخورداری از یک اتاق سرور هوشمند به تجهیزات مختلفی مانند سنسورهای متنوع نیاز است. برای نصب دستگاه‌ها و سنسورهای مختلف در این اتاق به تعداد زیادی سیم نیاز است که هرکدام از این دستگاه‌ها را با یکدیگر و با برق مرتبط کند. به همین دلیل برای نصب مناسب‌تر آنها، استفاده از سقف و کف کاذب برای اتاق سرور توصیه می‌شود.

سیستم مانیتورینگ اتاق سرور

سنسورهای اتاق سرور

استاندارهای اتاق سرور موارد مشخصی هستند که با مانیتورینگ شرایط محیطی این بخش از ساختمان، دائماً مورد پایش قرار می‌گیرند. هرکدام از سنسورهای این اتاق دارای الزاماتی برای نصب و راه‌اندازی است که باید به طور ویژه به آن توجه شود. به عنوان مثال تعداد هرکدام از سنسورها در اتاق سرور، به ابعاد اتاق بستگی دارد. در ادامه انواع سنسورها معرفی خواهند شد:

مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور

از تجهیز تا راه اندازی سیستم مانیتورینگ اتاق سرور

سنسور هشدار رطوبت اتاق سرور

رطوبت اتاق سرور به صورت استاندارد در یک محدوده بین 30 تا 60 درصد تعیین شده است. رطوبت کمتر از این مقدار سبب ایجاد بارهای الکترواستاتیک در محیط شده و رطوبت بیشتر سبب ایجاد شبنم و حالت رسانایی می‌شود که هر دو امنیت اتاق سرور را با مخاطره مواجه می‌کند. سنسور رطوبت، در صورتی که رطوبت محیط کمتر یا بیشتر از مقدار استاندارد شود، علائم هشدار صادر می‌کند.

سنسور دمای اتاق سرور

دمای اتاق سرور نیز مانند رطوبت در یک محدوده دمایی خاصی تعیین شده است. دمای مناسب اتاق سرور در حدود 18 تا 22 درجه سانتی‌گراد است که مدیر اتاق بنا به صلاح‌دید خود می‌تواند این محدوده را کم یا زیاد کند. در صورتی که دما از این محدوده خارج شود، علائم هشداردهنده صادر می‌شوند و در صورتی که دما از حد مجاز فراتر رود، سیستم خنک‌کننده فعالیت خود را آغاز می‌کند.

سنسور هشدار دود

در صورتی که دود در اتاق سرور جمع شود، این سنسور علائم هشداردهنده صادر کرده و مدیر اتاق را از احتمال بروز حادثه آگاه می‌کند.

سنسور گرد و غبار

یک دستگاه کوچک است که روی دیوار اتاق سرور نصب می‌شود. از بالای این دستگاه یک اشعه داخل اتاق می‌تابد که با چشم غیر مسلح قابل دیدن نیست. این اشعه تعداد ذرات گرد و غبار روی هوا را با واحد prt بر متر مربع اندازه‌گیری کرده و روی صفحه نمایشگر خود نشان می‌دهد.

سنسور اطفاء و اعلام حریق

این حسگرها تجهیزاتی را شامل می‌شوند که وجود دود منوکسید کربن و آتش را سریعاً متوجه شده و از آتش‌سوزی‌های بزرگ جلوگیری می‌کند. نوع پیشرفته و هوشمند این سیستم به محض اطلاع از احتمال وقوع آتش‌سوزی علاوه بر اینکه علائم هشداردهنده صادر می‌کند، با پاشیدن آب و خنک کردن محیط برای کاهش احتمال گسترش آتش‌سوزی تلاش می‌کند.

سنسور نشت آب

ورود هر مقدار آب به اتاق سرور می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری را سبب شود. برای جلوگیری از این اتفاق سنسور نشت آب نصب می‌شود تا به محض ورود حتی مقدار اندکی آب و یا نم، علائم هشداردهنده صادر شده تا قبل از آسیب به سرورها، در جهت رفع آن اقدام شود.

سنسور قطع برق

عملکرد اتاق سرور به اتصال برق شهری بستگی دارد. در صورتی که برق شهری قطع شود، سیستم به صورت خودکار از طریق دستگاه UPS تغذیه شده و به کار خود ادامه می‌دهد. اما این دستگاه‌ها ظرفیت محدودی دارند و تا مدت زمان معینی قادر به تأمین برق هستند. به همین دلیل در زمان قطعی برق هشدار صادر می‌شود تا مدیران برای تأمین برق تصمیمی اتخاذ کنند.

مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور

سنسور پایش پارامترهای برق ورودی

برق ورودی به اتاق سرور، یا برق شهری است و یا خروجی دستگاه UPS می‌باشد. پایش برق ورودی به اتاق سرور، مسأله بسیار مهمی است، چرا که ممکن است ولتاژ آن تغییر کند و یا در اثر عوامل مختلف مانند اختلال در عملکرد فیوز، دچار قطعی شود. به همین دلیل پارامترهایی چون ولتاژ ورودی، جریان مصرفی و توان خروجی دائماً توسط سنسورهای مخصوص، مورد پایش قرار می‌گیرند.

سنسور هیدروژن

اکثر دستگاه‌های UPS از باتری‌های اسید سرب استفاده می‌کنند که در زمان استفاده از UPS و پس از آن با اتصال مجدد برق شهری و با قطع دستگاه، مقداری گاز هیدروژن در هوا آزاد می‌کنند.

این گاز که با عنوان گاز باتری UPS نیز شناخته می‌شود، در صورتی که از مقدار مشخصی بیشتر شود، قابل اشتعال بوده و برای اتاق سرور خطرآفرین می‌شود. به همین دلیل وجود سنسور هیدروژن در این اتاق امری ضروری است تا در صورت بالا رفتن این گاز در محیط، مدیر اتاق را به سرعت مطلع کند.

راه اندازی سیستم مانیتورینگ اتاق سرور

سنسور بازماندن درب اتاق و ورود غیرمجاز

تنها افراد مسئول اجازه ورود به اتاق سرور را دارند. ورود هر شخص دیگری غیرمجاز محسوب می‌شود و در زمان ورود علائم هشداردهنده به مدیر این بخش اعلام می‌کند. از طرفی درب اتاق همیشه باید بسته باشد تا ایمنی محیط اتاق سرور تأمین شود. در صورتی که درب باز بماند، این سیستم به سرعت مدیران اتاق را مطلع می‌کند.

همچنین برای تضمین امنیت این مکان از قفل درب اتاق سرور (مقابل برقی) استفاده می‌شود که علاوه بر بسته نگه داشتن درب، کنترل تردد ورود و خروج به اتاق را نیز انجام می‌دهد. بهتر است از نوع قفل الکتریکی – مکانیکی استفاده شود تا در صورت قطعی برق، ورود و خروج با اختلال مواجه نشود.

سنسور باز ماندن درب اتاق سرور

سنسور حرکت

همانطور که گفته شد، هرکسی اجازه ورود به اتاق سرور را ندارد. به همین دلیل تمامی رفت و آمدها در این اتاق کنترل می‌شوند. سنسور حرکتی دستگاهی است که با استفاده از تکنولوژی مایکروویو، سنسورهای صوتی و یا حسگرهای اپتیکی تمامی حرکات را در داخل و یا اطراف اتاق سرور تشخیص می‌دهد.

تجهیزات مانیتورینگ اتاق سرور

نرم‌افزارهای مانیتورینگ اتاق سرور

با استفاده از نرم‌افزارهای مانیتورینگ، می‌توان شرایط محیطی را به صورت آنلاین نظارت کرد و در صورت وجود هرگونه ناهنجاری، هشدار مناسب را صادر کرد. این ویژگی نرم‌افزارهای مانیتورینگ سبب شده تا نیازی به حضور در اتاق سرور نباشد و حتی از راه دور نیز بتوان امنیت اتاق سرور را بررسی کرد.

نمایی نرم‌افزار مانیتورینگ کنترل دما

نمونه کارهای اجرا شده از هوشمند سازی تا مانیتورینگ اتاق سرور

نمونه کارهای اجرا شده از هوشمند سازی تا مانیتورینگ اتاق سرور 

 

استعلام قیمت راه اندازی و هزینه مانیتورینگ
0912-2544937 (مهندس دهقانیان)

021-91306069

021-55106339

021-46148715

 021-66920096

(شرکت نیتاصنعت هوشمند)

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.